“Kao roditelj, brat, prijatelj, a prije svega kao ministar, želim ukazati na značajnu temu koja nas sve zabrinjava. Iako je Srbija u prethodnoj deceniji, pod vođstvom predsednika Aleksandra Vučića, postigla značajan ekonomski rast koji je rezultirao višim životnim standardom građana, nažalost, moramo priznati da dio tog rasta, kako plata tako i penzija, završava u kockanju i klađenju. Ponosi nas činjenica da su plate u Boru među najvišima u zemlji, ali nas zabrinjava i razočarava to što se kladionice nalaze na najboljim lokacijama i dobro posluju u ovom malom rudarskom gradu, gdje naši rudari teško zaradjuju svoj sve veći novac.

U Srbiji trenutno postoji skoro 3.000 kladionica različitih veličina, i bilo koji naš šetajući u bilo kojem gradu može primijetiti brojne kladionice koje svojim agresivnim osvjetljenjem i porukama privlače pretežno mlade, ali ne samo njih, da troše značajne dijelove svog novca pokušavajući da okušaju sreću kroz kockanje. Stoga, država ne može ostati pasivna prema ovom štetnom fenomenu – bolesti zavisnosti koja prvenstveno uništava mlade ljude, ali i čitave porodice, a potom i društvo u cjelini. S obzirom na to, u suradnji s Ministarstvom finansija, predložili smo izmene i dopune dva zakona, Zakona o oglašavanju i Zakona o igrama na sreću, čija je javna rasprava završena, s ciljem radikalnog smanjenja javnog oglašavanja i promocije kladionica na ulicama, televiziji i radiju. Ograničićemo pozive na klađenje na različitim portalima, društvenim mrežama i u štampanim medijima, s jasnim ciljem – da zaštitimo prije svega mlade ljude, porodice te vrijednosti na kojima se temelji društvo.

Kockanje i klađenje predstavljaju bolest zavisnosti, te planiramo smanjiti njihovu vidljivost na našim ulicama kroz zabranu svetlećih reklama. Pored toga, kladionice neće više moći, kao u Las Vegasu, privlačiti klijente velikim reklamnim porukama, već će smjeti koristiti samo mali dio izloga za ovu svrhu, ističući samo svoje ime ili žig bez naglašavanja promocija, bonusa ili drugih simbola koji pozivaju na kockanje. Umjesto dosadašnjeg Zakona koji je omogućavao neprekidno reklamiranje kladionica na televiziji i radiju, čak i uz sponzorstvo vremenske prognoze, novim zakonom ćemo zabraniti reklamiranje skoro cijeli dan, osim tokom direktnih sportskih prenosa, s ciljem da novac koji kladionice troše na oglašavanje bude usmjeren ka sportu koji je najviše vezan za ovu vrstu poslovanja.

Također, ne želimo više dozvoliti poznatim ličnostima koje su svoju popularnost stekle kroz film, muziku, književnost i rad s mladima da koriste svoju popularnost za pozivanje mladih na klađenje. Javne ličnosti poput glumaca, pjevača, influensera i ostalih s društvenim uticajem neće više moći učestvovati u reklamama za igre na sreću, a marketinške poruke kladionica više neće biti prisutne na javnim površinama, uključujući vozila javnog prevoza kao što su autobusi. Predložene izmene ovih zakona rezultat su temeljitih analiza i širokih javnih konsultacija te su u skladu s najboljom evropskom praksom.

Na kraju, želim naglasiti da je Srbija ozbiljna država i ovo nije “lov na veštice”. Država je svjesna da ljudi koji se bave poslovima vezanim za igre na sreću rade na legalan i legitiman način, kao i da nije cilj etiketiranje onih koji posluju na tržištu, plaćaju poreze i zapošljavaju mnoge ljude. U trenucima kada je prosečna plata narasla na skoro 850 evra u poređenju sa 330 evra iz 2012. godine, moramo učiniti sve da očuvamo temeljne vrijednosti našeg društva koje su, prije svega, mladi ljudi, budući roditelji i cjelokupne porodice.”