Prije nego što su stručnjaci odgovorili na pitanje da li djeca smiju piti kafu, upozorili su da uzimanje kofeina u velikim količinama može negativno utjecati na zdravlje ljudi svih uzrasta. Prema riječima neurologa Alekseja Parfenova iz medicinskog centra bolnice Andrejevski, djeca i adolescenti trebaju imati ograničenu konzumaciju kofeina kako bi izbjegli potencijalne zdravstvene probleme.
Kofein se nalazi ne samo u kafi, već i u energetskim napicima, kao i u kafi bez kofeina (koja je dodatno obrađena kako bi se kofein djelimično uklonio). Pedijatar Anastazija Šugaeva ističe da djeca i adolescenti trebaju imati na umu da je, prema općim medicinskim preporukama, konzumacija kafe ne preporučena do navršene 21. godine.
“Za djecu uzrasta od 10 do 14 godina, sa tjelesnom težinom između 35 i 50 kilograma, preporučuje se unos od 87.5 do 125 mg kafe dnevno, prema smjernicama kanadskog Ministarstva zdravlja. Međutim, ne zaboravite da kofein nije prisutan samo u kafi, već i u drugim namirnicama: čaju, čokoladi, kakau,” upozorio je neurolog Parfenov.
Zašto tinejdžeri ne bi trebali piti kafu?
“Konzumacija kafe u adolescenciji nije preporučljiva zbog hormonalnih promjena i ubrzanog rasta tijela,” objasnila je kardiolog Karedina.
Prema riječima doktora, u adolescentnom uzrastu se formira centralni nervni sistem. Kao rezultat toga, pijenje kafe može uzrokovati ubrzane otkucaje srca, poremećaje sna i smanjenu toleranciju na stres. Također, kafa ima diuretički učinak, koji može rezultirati gubitkom kalcija i kalija iz tijela. Slične negativne posljedice mogu se javiti i zbog pijenja energetskih pića.
“Diuretički učinak može izazvati poremećaje srčanog mišića,” upozorio je kardiolog.
Prema riječima pedijatra, kafa bez kofeina nije prava zamjena, jer sadrži kofein u manjoj, ali ipak značajnoj količini nego klasična kava.
“Ne možete piti kafu bez kofeina u neograničenim količinama. Kako biste se osjećali energično, savjetujem djeci da jedu uravnoteženu ishranu, dovoljno spavaju i redovno vježbaju,” pojasnila je pedijatar Šugajeva, piše Yu Mama.
Neurolog Parfenov dodaje da su alternativna okrepljujuća pića za tinejdžere kakao ili čaj.
Drugi efekti upotrebe kofeina kod djece i adolescenata
Konzumacija kafe utječe na metabolizam tinejdžera. Stručnjaci upozoravaju da visoka koncentracija kofeina u pićima može uzrokovati razne zdravstvene probleme. Iz tog razloga, djeci se ne preporučuje konzumacija energetskih napitaka.
Prema stručnjacima, postoje i drugi, manje očigledni negativni efekti koje kafa može izazvati: hiperaktivnost, emocionalna labilnost, problemi s pažnjom, visok krvni pritisak, umor, opterećenje bubrega, glavobolje, gastritis, depresija.
Ako vaše dijete želi isprobati kafu, dajte mu ne instant kafu, već kafu u zrnu. Jedna šoljica dobro pripremljene kafe neće biti štetna ako se pije u malim količinama, miješajući je sa mlijekom. Na taj način, kava se neće koristiti kao zamjena za zdravu ishranu ili glavne obroke, i neće uzrokovati negativne posljedice po organizam.
(Kurir.rs/J.M.)
Bonus video:
Izvor: Kurir.rs/MojaTV.rs