back to top
mojatv

U JADRANSKOM MORU PRIMEĆENO STVORENJE ZA KOJE SE VJEROVALO DA JE IZUMRILO! Ribar objavio snimak, naučnici reagovali (VIDEO)

Ribar i ronilac Nikola Kosanović s Molata snimio je nekoliko anđeoski morskih pasa u blizini Zadra. Prije se vjerovalo da su ovi morski psi izumrli u Jadranu, ali snimak grupe njih na jednom mjestu pruža nadu u njihov opstanak.

Do sada nikada nisu snimljeni u prirodnom okruženju u Jadranu.

Kada se prije nekoliko godina na ribarnici na Dolcu u Zagrebu pojavio mladi, tek rođeni morski pas sklat, mnoge naučne organizacije, kao i organizacije za zaštitu prirode, bile su iznenađene. Za ovu kritično ugroženu vrstu morskog psa se smatralo da je na rubu izumiranja u Jadranskom moru. Istraživanja su pokazala da sklatovi još uvijek žive u Jadranu, ali živa jedinka nikada nije snimljena u prirodnom okruženju.

“WWF već pet godina radi na istraživanjima i zaštiti sklatova kroz niz projekata. Snimak našeg saradnika Nikole Kosanovića potvrda je da sklat uistinu živi u zadarskom arhipelagu. Priča o zaštiti sklatova u Hrvatskoj polako postaje sinonim za borbu protiv gubitka bioraznolikosti Jadranskog mora, ali ona nije samo priča o zaštiti jedne morske ribe. Ona je ujedno i priča o dugoročnom ulaganju u kulturni identitet lokalnih zajednica. Sklatovi su nekada bili nedeljivi deo njihovog identiteta, a želimo da to i ostanu”, rekao je Patrik Krstinić, voditelj programa za more u WWF Adriji.

WWF i Institut za okeanografiju i ribarstvo pokrenuli su 2019. godine istraživanje koliko jedinki sklata obitava u moru. Rezultati su pokazali da se populacija sklatova smanjila na Molatskom otočju. Ta populacija je bila zadnja nada za očuvanje ove vrste, koja je nekada bila široko rasprostranjena na celom Sredozemlju i istočnom Atlantiku. Danas se nalazi samo na nekoliko manjih područja, uključujući i Zadarski arhipelag.

“Prošlo je pet godina od početka naše kampanje za očuvanje zadnjih sklatova u Jadranu. Veoma sam ponosan na naše hrvatske ribare koji su prepoznali važnost priče o sklatu”, rekao je Pero Ugarković iz Instituta za okeanografiju i ribarstvo.

Sklatovi nisu opasni za ljude. Podsjećaju na raže, kopaju se u peskovitom i muljevitom dnu te love iz zasjede. Mogu narasti preko metar i po. Umjesto da se love i prodaju, sklat bi mogao postati prepoznatljiv brend od kojeg bi ostrva Molat, Silba, Olib i cijela Zadarska županija mogle imati značajnu korist.
Izvor: ( www.kurir.rs / MojaTV.rs )

Najnoviji članci

MINISTAR ĐURIĆ IZNOSI PLAN: Očekujemo dogovor sa SAD u oblasti energetike, Srbija spremna za EU do 2027. (VIDEO)

MINISTAR vanjskih poslova Srbije Marko Đurić je govorio o trenutno aktuelnim temama koje Srbija...

SRĐA TRIFKOVIĆ NAPOZORIO NA VRIJEME: Moguć je i drugi pokušaj atentata na Trampa

Srđa Trifković je upozorio u julu ove godine da nije isključen još jedan pokušaj...

OVO JE UZROK NESREĆE: Najnovije informacije u slučaju Lukine smrti, otkrivena nova mogućnost koja je dovela do tragedije

Automobil u kojem je Luka Vuksanović (26) stradao 24. avgusta u večernjim časovima na...

SAOBRAĆAJNI HAOS NAKON LANČANOG SUDARA KOD BUBANJ POTOKA: Nesreća prouzrokovala potpuni kolaps (FOTO)

NA autoputu kod Bubanj Potoka dogodio se lančani udes.U njemu su učestvovala pet vozila. Zbog...

NOLE NIJE NIKAD OVAKO! Novak Đoković iznenadio sve svojim izvođenjem bugarskog hita – otkrijte zašto (VIDEO)

Najbolji teniser svih vremena Novak Đoković učestvovaće na egzibicionom turniru u Sofiji i...