Kijanje se dešava kada su nervi nadraženi iritantima poput alergena, virusa, bakterija ili tečnosti. To uključuje dubok dah, povećanje pritiska u disajnim putevima, a zatim kontrakciju dijafragme i mišića oko rebara. Oči se automatski zatvaraju, nakon čega slijedi snažan izdisaj.
Budući da ovo nije kontrolisana reakcija tijela, ponekad se javi potreba za kijanjem u situacijama kao što su poslovne sastanke, predstave ili u trenucima kada bi trebalo da vlada tišina. Izazivanje potrebe za suzbijanjem kijanja može izazvati probleme. Lekari upozoravaju da ovakvo suzbijanje može povećati pritisak u gornjim disajnim putevima čak do 20 puta.
Doktorka Šital Rađa, specijalistica otorinolaringologije i hirurgije glave i vrata, ističe da se kijanjem oslobađaju štetne čestice. Blokiranje ovog procesa može izazvati pritisak na srednje uho ili kapilare u unutrašnjosti.
“Ako blokirate kijanje, izlažete se riziku od oštećenja bubne opne ili infekcije sinusa. Sluz i bakterije mogu ostati zarobljeni u sinusima i prouzrokovati dodatne probleme”, kaže doktorka Šital.
Kijanjem ćete osloboditi pritisak u disajnim putevima i osjećati ćete olakšanje. Zato se ne preporučuje da suzbijete ovu prirodnu reakciju tijela.
Izvor: ( www.kurir.rs / MojaTV.rs )