back to top
mojatv

280 flaša vina ceo vek pod ključem: Ovo je najstarija vinarija u Srbiji gde boce vrede milione, a nikad se neće prodati

Bilo da slavite Dan zaljubljenih ili svetog Trifuna, poseta jednoj od najstarijih vinarija u Srbiji je odličan način da provedete neki od slobodnih dana koji nas očekuju za Dan državnosti.

U Srbiji postoji mnogo vinarija, ali samo je jedna Kraljeva. Podignuta davne 1931. godina kao jedna od najsavremenijih na Balkanu bila je ponos kralja Aleksandra I Karađorđevića. Nalazi se u samom srcu Šumadije, podno Oplenca, u blizini mesta Topola, a zbog bogate istorije i živopisnih predela koji je okružuju idealno je mesto za mini izlet.

Amanet kralja Aleksandra

Jedinstvenu kolekciju vina na Balkanu iz doba Karađorđevića, koja se više od osam decenija čuva na 12 metara dubine u kraljevskom podrumu čini oko 280 flaša iz doba kada su srpski kraljevi u Topoli gajili lozu i proizvodili vino.

Ova vina bi danas na aukcijama u svetu mogla da dostignu milionsku sumu, međutim nisu na prodaju zbog amaneta kralja Aleksandra, koji je u dvorskim knjigama ostavio zaveštanje da se „nikada ne prodaju, već da budu ostavljena za istoriju„.

Vina u ovoj kolekciji nalaze se pod ključem na drugom nivou ispod zemlje. Smeštena su iza rešetaka na metalne police. Najstarije je „žilavka“ iz 1931. godine, a najmlađe vino staro je 55 godina. Veruje se da su neke od ovih boca lično arhivirali srpski kraljevi. Vina su u flašama izrađenim u tri veličine, sa utisnutim kraljevskim grbom u staklu. Boce su naručivane iz Italije i Češke, a etikete su ručno rađene i danas zbog svoje krhkosti ne smeju ni da se dodirnu.

Vina iz tog doba imala su odabranu klijentelu. Stalni poručioci boca iz kraljevskog podruma bili su Sveti sinod, fabrikanti, viđeniji restorani i hoteli poput „Bristola“ i „Mažestika“, koji su imali prvenstvo u isporuci. Preko jugoslovenskih poslanstava, boce sa Oplenca stizale su u Brisel, Bukurešt, Berlin…

280 flaša vina ceo vek pod ključem: Ovo je najstarija vinarija u Srbiji gde boce vrede milione, a nikad se neće prodati
Foto: Shutterstock / Wirestock Creators

Vinariju je nagrizao zub vremena i nije bila u funkciji, da bi od 2007. godine u njoj ponovo počela da se proizvode vina. Sada, nakon skoro osam decenija ovaj objekat od velikog značaja očekuje rekonstrukcija.

Istražite Oplenac

Nakon vinarije put nastavljamo penjući se na brdo Oplenac, večno ognjište čuvenihNa Karađorđevića. Na Oplencu se diše punim plućima, vazduh je ovde posebno čist i narod ga smatra vazdušnom banjom.

280 flaša vina ceo vek pod ključem: Ovo je najstarija vinarija u Srbiji gde boce vrede milione, a nikad se neće prodati
Foto: Shutterstock / BalkansCat

Na samom vrhu nalazi se mauzolej dinastije Karađorđević koji je Kralj Petar I Karađorđević ostavio u amanet svojoj porodici i srpskom narodu. Zidove krasi impozantan mozaik sastavljen od preko 40 miliona staklenih kockica. Ova crkva ujedno predstavlja i mauzolej dinastije Karađorđević. U kripti se nalazi 39 grobnica, do sada 28 popunjenih, koje će biti konačište svih članova ove porodice. Posebno su izdvojeni sarkofazi Kralja Petra I i Karađorđa koji imaju značajno mesto blizu ulaza i oltara.

Na Oplencu možete još obići Kuću Kralja Petra I, Vinogradarevu kuću… Tragovi istorije vidljivi do danas mogu se posetiti, okusiti, dodirnuti i za tren transportovati u stara vremena.


Najnoviji članci