Slušaj vest

Sirijski predsednik Bašar al-Asad je prema pisanjuRojtersa, napustio Damask. Kako prenose mediji, on je avionom odleteo na nepoznato odredište, saopštila su dvojica visokih vojnih oficira.

Pobunjenici su prestonicu Damask proglasili “oslobođenom od tiranina Bašara al-Asada“.

Pola veka vladavine porodice Asad je završeno, saopštila je komanda vojske oficirima, rekao je sirijski oficir.

Sirijski predsednik je na čelu zemlje bio 24 godine, a 13 godina je predvodio rat protiv džihadista i pobunjenika za odbranu Sirije.

Pobunjeničke frakcije su ušle noćas u Damask i Homs, tako da je cela Sirija koju su kontrolisale vladine snage (osim Latakije i Tartusa) sada pod kontrolom pobunjenika. Pod kontrolom Kurda su oblasti Sirije istočno, severno i severoistočno od reke Eufrat.

Pojavile su se i brojne spekulacije na društvenim mrežama da je navodno avion sa predsednikom Sirije oboren, ali su ove informacije nepouzdane i nepotrvđene.

Ranije se spekulisalo da bi on mogao da ode u Rusiju ili Iran gde bi dobio politički azil, ali ni to nije potvrđeno. Mediji su takođe preneli informaciju da je porodicu navodno uspeo da skloni u Rusiju, što je takođe, nepotvrđena informacija.

Kako javljaju izvori bliski pobunjenicima, u toku je ispitivanje visokih vojnih zvaničnika od strane pobunjenika o tome gde bi Asad mogao da bude, da li je napustio zemlju ili ne.

U međuvremenu, statue Asadovog oca i brata srušene su u gradovima koje su zauzeli pobunjenici, dok su njegove slike na bilbordima i vladinim kancelarijama uništene, spaljene ili izrešetane mecima.

Povodom cele situacije oglasio se i sirijski premijer Mohamed Gazi Jalali koji je rekao da je spreman da preda vlast u mirnoj tranziciji.

– Spremni smo da sarađujemo sa bilo kim koga narod izabere kako bismo obezbedili legalnu i sistemsku tranziciju vlasti i očuvanje državnih institucija. U svojoj sam kući, nisam otišao i to je zbog toga što pripadam ovoj zemlji. Otići ću ujutru u svoj kabinet i nastaviti sa radom – rekao je Jalali, preneo je Rojters.

On je apelovao na narod da ne uništavaju javnu imovinu.

Podsetimo, Asad je postao predsednik 2000. nakon što je njegov otac Hafez al-Asad umro.

Tako se nastavila porodična vladavina i dominacija njihove alavitske zajednice u zemlji sa većinskim sunitskim muslimanima i status Sirije kao iranskog saveznika koji je u sukobu sa Izraelom i SAD.

Oblikovana u svojim ranijim godinama ratom u Iraku i krizom u Libanu, Asadova vladavina je definisana građanskim ratom, koji je ponikao iz Arapskog proleća 2011. godine, kada su izbili masovni protesti protiv njegove vlasti i tada je došlo do sukoba koji je eskalirao u rat.

Donald Tramp ga je nazvao “životinjom” 2018. godine, zbog navodne upotrebe hemijskog oružja.

To je Asad negirao. Sirijski lider je nadživeo mnoge strane lidere koji su verovali da je njegova smrt neminovna u prvim danima sukoba.

Uz pomoć ruskih snaga i milicija koje podržava Iran, povratio je veliki deo izgubljene teritorije tokom godina vojnih ofanziva.

Sa svojim neprijateljima koji su uglavnom kontrolisali delove severozapadne Sirije i Kurdima koji su kontrolisali istočnu i severoistočnu Siriju, on je vladao tokom nekoliko godina relativnog mira, iako su veliki delovi zemlje ostali van njegovog domašaja, a ekonomija je bila okovana međunarodnim sankcijama.

Asad je ponovo uspostavio veze sa arapskim državama koje su ga nekada izbegavale i sankcionisale, ali je ostao “diktator” za veći deo zapadnog sveta i nikada nije uspeo da oživi razbijenu sirijsku državu, čije su se oružane snage brzo povukle suočene sa napredovanjem pobunjenika i džihadista.

Nije se oglasio otkako su pobunjenici zauzeli Alep pre nedelju dana, ali je u razgovoru sa iranskim predsednikom rekao da je eskalacija nastojala da se region preoblikuje za zapadne interese, ponavljajući njegovo viđenje pobune kao zavere koju podržavaju strane zemlje.

Udarićemo ih gvozdenom pesnicom i Sirija će se vratiti na staro – rekao je on vojnicima nakon što je oslobođen hrišćanski grad Malula 2014. godine.

(Kurir.rs)