DERBI KOJI JE ODLUČIO TITULU! NA KRAJU SEZONE DRAGAN DŽAJIĆ SE OPROSTIO OD FUDBALA: Pobednika je rešilo lukavstvo jednog igrača!

Serijal Kurira o večitim derbijima otkriva kakvi su nekada bili okršaji fudbalera Crvene zvezde i Partizana.

Jedan od onih nezaboravnih bio je i 62. po redu večiti derbi koji je odigran 7. maja 1978. godine. Domaćin je bio Partizan, a utakmica je odigrana po ružnom vremenu, jer je tog dana pljuštala kiša nad Beogradom. Baš zbog toga, mnogo ljudi je odustalo od dolaska na utakmicu, pa je na derbiju bilo oko 35.000 ljudi.

Partizan je sezonu počeo bez pojačanja, jer su se iz JNA vratili Momčilo Vukotić, Ivan Golac i Vlada Pejović. U Humsku je stigao samo Milovan Jović, malo poznati igrač iz beogradskog Rada. U zimskom prelaznom roku stigao je Slobodan Santrač iz OFK Beograda i on će biti ključno pojačanje. Crno-beli su u jesenjem i prolećnom delu prosto mleli svoje protivnike. Uspeo je pobedom nad Honvedom da osvoji i Srednjoevropski kup.

Dominaciju u YU fudbalu Partizan je morao da potvrdi u večitom derbiju, jer mu je Crvena zvezda tokom cele sezone disala za vrat i grabila priliku da ga pretekne na tabeli. Te sezone trener Partizana bio je Ante Mladinić, rođeni Splićanin i legenda Hajduka, koji je stigao na stadion JNA kao iznenađenje generalske vrhuške koja je vodila klub.

Odlučujući period za osvajanje nove titule bio je između 26. i 30. kola, kada je Partizan vezao pet pobeda, dobivši Hajduk u gostima, kod kuće Dinamo sa čak 5:0. A, onda je u Humskoj trebalo da gostuje Crvena zvezda koja je takođe igrala u sjajnoj formi i koja je imala samo dva boda manje u odnosu na crno-bele.

Ante Mladinić tada je protiv Crvene zvezde izveo sledećih 11 igrača Partizana: Petar Borota – Ivan Golac, Tomislav Kovačević, Aleksandar Trifunović, Nenad Stojković, Jusuf Hatunić – Ilija Zavišić, Nikica, Klinčarski – Slobodan Santrač, Momčilo Vukotić, Boško Đorđević. U nastavku utakmice priliku da igraju dobili su Borislav Đurović i Milovan Jović.

Crvenu zvezdu je kao trener predvodio Gojko Zec, koji je sezonu ranije klubu doneo titulu. Crveno-beli su imali jak tim gde su glavni igrači bili Dragan Džajić, Vladislav Bogićević, Dušan Staja Nikolić, Miloš Šestić, Srboljub Stamenković, Vladimir Petrović Pižon, Dušan Savić, Zoran Filipović… Bio je to i poslednji derbi koji će odigrati Dragan Džajić, jer se na kraju sezone oprostio od fudbala.

Gojko Zec nije želeo bilo šta da kalkuliše, pa je na travnjak stadiona u Humskoj izveo sledećih 11 fudbalera: Aleksandar Stojanović – Zoran Jelikić, Ivan Jurišić, Mihalj Keri, Milovan Rajevac – Nikola Jovanović, Dušan Nikolić, Vladimir Petrović, Zlatko Krmpotić – Dušan Savić, Dragan Džajić. Šansu su u drugom poluvremenu dobili Mihailo Petrović i Zoran Filipović.

Partizan je poveo preko Momčila Vukotića polovinom prvog poluvremena, posle centaršuta Ilije Zavišića. U drugom poluvremenu, Crvena zvezda je zaigrala znatno bolje i ekspresno preokrenula rezultat. Izjednačenje je doneo Zoran Jelikić na startu drugog dela, a potom je precizan bio i Zoran Filipović koji je ušao sa klupe umesto Duleta Savića.

Uvukla se zebnja tada među pristalice Partizana, ali nije to bio kraj uzbuđenjima. Pojačanje Partizana tokom zime Slobodan Santrač doneo je izjednačenje u 62. minutu. Izveštači beogradskih medija pišu, da se popularni Sani poslužio lukavstvom jer je glasno viknuo “moja” misleći na loptu, što je zbunilo štopera Ivana Jurišića, koji je mislio da se oglasio golman crveno-belih Aleksandar Dika Stojanović.

Trijumf Partizanu doneo je Momčilo Vukotić, najbolji akter tog derbija, u 76. minutu, kada je skrenuo loptu u gol posle šuta Boška Đorđevića iz daljine. Nastalo je neopisivo zdravlje među pristalicama crno-belih.

Do kraja prvenstva, u preostala četiri kola, Partizan je pobedio samo jednom, odigravši tri remija, ali je i to bilo dovoljno za osmu titulu šampiona. Poslednji meč crno-beli su odigrali u Humskoj protiv Sarajeva, pred 50.000 ljudi. Pojavio se pre početka utakmice čak i pravi parni valjak na stadionu, a kapitenu i najboljem igraču, Momčilu Vukotiću, na oproštaju od kluba, uručen je buket od 500 karanfila, za 500 utakmica u Partizanu! On će narednu sezonu provesti u Bordou, ali će se posle godinu dana opet vratiti u Humsku i igrati do 1984. godine.

Partizan je postao prvak sa pet bodova više od Crvene zvezde, a čak 15 od trećeg Hajduka. Crveno-beli su za utehu bili najefikasniji tim u sezoni sa 58 golova, tri više od Partizana. Što se tiče Kupa, crno-beli su ispali u ranoj fazi takmičenja, tačnije u šesnaestini finala, od Rijeke, pošto su poraženi rezultatom 1:0. Kasnije je Rijeka osvojila trofej pobedom nad Trepčom iz Kosovske Mitrovice, rezultatom 1:0.