back to top
mojatv

DOKTOR ZA BILJKE KOJI LEČI BESPLATNO: Milanovčanke od Nikole traže pomoć, donose mu cveće velike vrednosti

Cvećar Nikola Mihailović iz Gornjeg Milanovca, nije ni slutio da će pored osnovnog dobiti još jedno zanimanje, i to doktora za cveće!

Među biljkama koje leči prednjače orhideje, jer je njihovim vlasnicama stalo da ih sačuvaju, što zbog lepote, što zbog cene.

Naime, sve veći broj ljubitelja cveća kupi ili dobije na poklon ovu tropsku cvetnicu, a da pre toga ne zna kakve ona posebne uslove zahteva. Kada biljka počne da se suši, opadaju listovi i cvetovi, Milanovčanke pomoć traže kod ovog cvećara.

– Do sada sam imao nebrojeno slučajeva lečenja orhideja, sugrađanke ih često donose u veoma lošem stanju. U nekim slučajevima su biljke dehidrirane, negde su ih napali insekti, a u pojedinim primerima je korenje od suviše vode počelo da truli. Najveći broj lečenja je bio zbog neadekvatnih uslova gajenja – priča Nikola, koji nesebično deli cvećarske trikove sugrađankama.

Inače, ovaj Milanovčanin se još pre više od decenije pročuo po cipelama za neveste od prirodnog cveća i neobičnim cvetnim aranžmanima za srpsku diplomatiju i bliskoistočne šeike. Orhideje u Šumadiji je najpre počeo da leči svojim poznanicama, a kada se pročulo, biljke neobične lepote i velike vrednosti počeli su da donose i iz okolnih gradova.

– Orhideje se kreću i po nekoliko hiljada dinara, a kolekcionari za nesvakidašnje boje i vrste, ne pitaju za cenu. Nažalost, takve primerke ćete retko naći u cvećarama. Pored velike ljubavi prema ovom cveću, ljubiteljima je vrednost orhideja takođe bitna, pa im je i zbog toga veoma važan ishod lečenja – ocenjuje Nikola dodajući da se njegov posao lečenja orhideja najčešće sastoji u oživljavanju biljke.

– Najčešće orhideje donose sa gotovo uništenim korenom, odnosno osušenim ili trulim. To se dešava kada se orhidejama dodaje više vode nego što je potrebno. Tada je neophodno biljku izvaditi iz posude, ukloniti postojeći malč i uništene rizome. Za oko mesec dana biljka se oporavi. Orhideje su veoma osetljive, pa je potreban sterilan alat. Sve drugo je stvar rutine i uživanja – kaže naš sagovovnik ističući da tretman reanimacije orhideja ne naplaćuje.

U svetu postoji oko 22.000 vrsta orhideja, od kojih je najveći broj nastao hibridnim putem. Zbog raskošne lepote i lepeze boja, sve češće zauzimaju prostor u domovima ljubitelja cveća. Treba napomenuti da u Ovčarsko-kablarskoj klisuri rastu 23 vrste divljih orhideja, koje su zaštićene i takođe spadaju u retke vrste.

Nikola kaže da sve veći problem pri gajenju sobnog ukrasnog bilja stvaraju takozvani umeci za saksije.

– Umetak za saksiju je praktična i pre svega dekorativna stvar, međutim često se ne obrati pažnja na vodu koja se tokom zalivanja zadrži u duploj saksiji. Redovnim zalivanjem biljke ta voda se zadržava zbog čega je koren najčešće pod vodom, a površina zemlje suva. To vlasnike dovodi u zabunu, pa koren često propadne od prekomernog zalivanja. Takođe, voda koja se zadržava u umecima je pogodno tle za tazvoj patogena i štetočina, koji takođe štete normalnom razvoju sobnog cveća – kaže cvećar.

Bonus video:

- Advertisement -

02:13
PRODAJE CVEĆE SA PUNOLETSTVA DA SPASI ŽIVOT! Ovo je Bojana, PONOS CELE SRBIJE: Nisam želela da uvene kući, već nekom da pomognem

Kurir

Najnoviji članci