back to top
mojatv

KECMANOVIĆ MOŽE DA ISTORIJSKE POBEDE U MELBURNU: Da, Miša je spreman da dođe do Karlosa Alkaraza!

Specijalni izveštač iz Melburna: Vuk Brajović

Rivalitet Kecmanovića i Tomija Pola koji datira od njihove 11 godine je kroz njihovu profesionalnu karijeru izrastao u pozitivno selektivan, jer se njih dvojica nisu sastajali na turnirima niže kategorije od Mastersa.

Naš as vodi sa 2 pobede naspram jedne koju je Amerikanac ostvario na domaćem tlu Sinsinatija u dva izuzetno neizvesna seta (7:5 7:6) prošle godine, dok je Miša ostvario i važnu pobedu u njihovom prvencu u Melburnu 2022. godine (kada je stigao do rekordnog 4. kola) i u krugu najbolja 32 igrača na Ju Es Openu u Njujorku dve godine pre.

Obojica igrača su do sada osvojili po jedan ATP turnir uz čak i sličnu količinu para koju su zaradili, gde se Pol jedino značajnije razlikuje od Kecmanovića po broju pobeda (132, uz 107 poraza za Tomija – gde Miša ima 122 pobede i 120 poraza). Amerikanac je 2 godine stariji (26 naspram 24 našeg tenisera), bolje i plasiran (14. naspram 60. mesta Kecmanovića), skoro su iste visine i na isti način odigravaju forhend i bekhend – što potvrđuje osnovu neizvesnosti svakog njihovog narednog meča.

Pol je ovde briljirao prošle godine odigravši polufinale protiv Novaka, Miša godinu dana pre ušavši u četvrtu rundu, pa je tačno reći da im Melburn leži i da će shodno tome imati idealne uslove zakazivanjem meča za Margaret Kort stadion od 12 časova po lokalnom vremenu.

Šta je to što što treba pratiti u ovom meču – a da je važno za Mišu?

Tomi Pol je mnogo kompaktniji i smireniji igrač od (na primer) Štrufa, čiji izvrsni atleticizam mu omogućava da se odlično postavlja na sve udarce. Manje je sklon greškama, ali upada u periode blage krize ako mu stane servis i bude nateran zbog toga da se povuče nazad i biva primoran da igra iz pasivne pozicije.

Uglavnom dovoljno izjednačenog forhenda i bekhenda po performansama, Polu je dvoručni bekhend neuralgična tačka ako bude nateran da se kreće iz strane u stranu, ali se ne sme protiv njega zaletati na mrežu jer ume odlično da odgovori pasing-šotom za deprimirajuću prednost nad protivnikom.

Za Amerikanca je veoma strpljiv, odmerenog stila igre i snage udaraca, koji obožava da osvoji ritam razmena i postane kolovođa plesa kroz gemove u tehnički veoma čistom maniru igre.

Kao server je dosta precizan i ume da se izvuče iz neprijatne situacije zahvaljujući početnom udarcu, uz poslovičnu borbenost i motivisanost karakterističnu za najbolje tenisere na koledž-nivou. Potrebno je skoro uvek odigrati pri svom vrhuncu da bi se Tomi Pol pobedio na nekom turniru, gde je već posle drugog kola na “radnoj temperaturi” za postizanje daljih uspeha u veoma uverljivom maniru.

Šta je to što bi protiv ovakvog igrača bilo svrsishodno planirati za igrati?

- Advertisement -

Pre svega, Mišin cilj bi bio poremetiti ritam i tok njegovog manira odigravanja poena kroz jak/dubok/precizan ritern, gde bi nastojao da što ranije otvori neugodan ugao probijajućim forhendom i izbaci Pola iz zone komfora. Tu bi morao da bude veoma uporan, precizan i strpljiv kako bi ispitao Polovu koncentraciju i snagu tog dana.

Amerikanac je jedan od najkvalitetnijih “zidova” na turneji, što je pohvalio i Novak Đoković posle njihovog meča prošle godine, tako da tu treba miksovati igru, menjati pravac, biti uverljiv sa osnovne linije i veoma mudro izabrati kada izaći na mrežu kako se ne bi upalo u “paukove teniske mreže” koje on plete svojim sabranim manirom nastupa. Ako se odluči da se “gađa” bilo koji od njegovih udaraca, treba biti svestan toga da je u stanju da odigra sjajnu defanzivu te će biti imperativ koristiti što više izgrađenih pozicija za osvajanje poena.

Efikasnost protiv Pola je važna kako se ne bi trošila dragocena energija potrebna za nadtrčavanje i smiren pristup prvom i drugom servisu, te riternu. Mišin izlazak na mrežu nije baš Edbergovski, niti Miša više voli da osvaja poene volejima nego vinerima iz ulaska u teren i precizno plasiranim paralelama i diagonalama posle dinamičnih razmena, pa će od ključne važnosti za primenu stalne pretnje kroz meč biti i to na kom nivou koncentracije će moći da ga odigra u što dužim jedinicama vremena.

Naravno, bez visokog procenta ubačenih prvih i drugih servisa solidne snage i realizovanih prilika koje će uslediti Kecmanović (ali i Pol) će teško pobediti u ovakvom meču a da dozvole protivniku da ih snažno potisne ili uvede u seriju grešaka kao konsekvence nedostatka pobedničkog stava koji potiče iz tih udaraca.

Izgradnja samopouzdanja kroz meč i održavanja visokog nivoa igre je najvažniji psihološki izazov, za koji se treba pripremati uz adekvatnog sparing partnera i motivacione pripreme o tome kako ostati uporan u održavanju nivoa igre, ali i načinu da se na njega vrati posle varirajućih faza.

U ovoj mešavini postojanosti, atleticizma, kontrolisane dinamičnosti, planirane agresivnosti i povremene lucidnosti da se perpetuum igre sa osnovne linije prekine iznenadnim promenama pravca, dužine ili vrste udaraca (drop, slajs, volej) očekujemo da će obojica asova tražiti svoju šansu, ali nam svakako pružiti i izvrstan meč za navijanje i uživanje.

Pobednika ovog meča u narednoj rundi čeka bolji iz duela Alkaraz – Šang…

Bonus video:

00:20
Melburn, Australijan open, navijači, tenis

Kurir

Najnoviji članci