Slušaj vest

Trudnice koje žele da u inostranoj banci skladište matične ćelije iz krvi pupčanika moraće da podnesu zahtev Upravi za biomedicinu Ministarstva zdravlja, a prikupljanju krvi će se moći da pristupe tek nakon dobijene dozvole. Procedura prikupljanja krvi se ne sme obaviti ako je trudnoća manja od 34. nedelje, a trudnici će za ovo biti potrebna i saglasnost supružnika!

Ovo su samo neke od obaveza koje propisuje Uredba o uslovima i načinu izvoza matičnih ćelija iz krvi pupčanika na zahtev pacijenta, radi skladištenja u inostranoj banci ljudskih ćelija i tkiva do formiranja takve banke u Srbiji, a koju je usvojila Vlada Srbije 11. aprila.

Budućim roditeljima, naime, svakodnevno stižu ponude raznih privatnih kompanija koje nude uslugu čuvanja matičnih ćelija izvučenih iz krvi pupčane vrpce. Čuvanje je u Švajcarskoj, Nemačkoj, Poljskoj… Vlada je donela uredbu koja preciznije reguliše njihovo poslovanje, kao i čitavu ovu oblast. Primenjivaće se propisi kojima se uređuje spoljnotrgovinsko poslovanje.

Važna pravila

– Trudnica zahtev može podneti neposredno ili preko pravnog lica koje je ovlašćeni zastupnik inostrane banke ljudskih ćelija i tkiva u Srbiji
– Potrebna je saglasnost supružnika, odnosno vanbračnog partnera
– Sva dokumentacija se dostavlja u originalu ili overenoj kopiji
– Direktor Uprave za biomedicinu daje dozvolu za svaki pojedinačni slučaj ako postoji razlog koji opravdava izvoz i skladištenje u inostranoj banci
– Dozvola važi četiri meseca od dana izdavanja
– Trudnica mora dati pismeni pristanak koji sadrži i izjavu o izabranoj metodi prikupljanja krvi
– Pristanak se ne sme uzimati u toku porođaja, kao ni kada je trudnica pod dejstvom analgetika ili neposredno po buđenju iz anestezije

U uredbi se navodi i da specijalisti ginekologije i akušerstva ne smeju na bilo koji način uticati na odluku trudnice, odnosno budućih roditelja, u kojoj će od postojećih inostranih banaka ljudskih ćelija skladištiti matične ćelije, a zdravstvenim ustanovama u kojima se obavlja porođaj i njihovim zaposlenima se zabranjuje da oglašavaju, promovišu i reklamiraju usluge bilo koje inostrane banke.

U Srbiji ima desetak kompanija koje nude usluge čuvanja matičnih ćelija u inostranstvu. One navode da se matičnim ćelijama danas leči više od 85 bolesti i da mogu biti korisne u lečenju samog deteta ili bliskih srodnika – braće i sestara.

Šta je sve potrebno za zahtev

– Lični podaci budućih roditelja
– Naziv, sedište i adresa zdravstvene ustanove u kojoj će se obaviti porođaj
– Naziv, sedište i adresa inostrane banke ljudskih ćelija i tkiva u koju se matične ćelije transportuju
– Naziv, sedište i adresa izvoznika i ime lica ovlašćenog za zastupanje
– Granični prelaz na kom se planira izvoz matičnih ćelija
– Potreban je i ugovor zaključen između budućih roditelja i izvoznika
– Ugovor zaključen između izvoznika i inostrane banke ljudskih ćelija i tkiva
– Važeći sertifikat o akreditaciji inostrane banke ljudskih ćelija i tkiva
– Ugovor zaključen između izvoznika i zdravstvene ustanove u kojoj se prikuplja krv iz pupčanika
– Ugovor zaključen između izvoznika i pravnog lica koje će izvršiti transport biološkog materijala do inostrane banke
– Dokaz o uplaćenoj taksi
– Overena pismena izjava supružnika ili vanbračnog partnera o saglasnosti za podnošenje zahteva

0603vladislav-volarevic.jpg
Dr Vladislav Volarević Foto: Shutterstock

Prof. dr Vladislav Volarević, profesor na Fakultetu medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, koji je rangiran među 0,05 odsto najboljih naučnika na svetu u oblasti matičnih ćelija, kaže za Kurir da su matične ćelije nediferencirane ćelije koje su sposobne da se samoobnavljaju i da diferencijacijom stvaraju različite tipove ćelija i da je dobro što je Vlada precizirala uslove.

Od 2.000 do 3.500 evra

Cene za čuvanja matičnih ćelija se razlikuju najviše u zavisnosti od vremenskog perioda. Kompanija koja matične ćelije skladišti u Švajcarskoj nudi paket analize i čuvanja na 20 godina za 2.390 evra, a 200 evra je doplata za dodatnih pet godina. Skladištenje u Nemačkoj na 35 godina košta 1.980 evra, a plaćanje je, kako navode u oglasu, isključivo nakon potvrde kvaliteta uzorka. Čuvanje u banci u Poljskoj na 30 godina košta 2.380 evra, a za dvoje dece se ostvaruje popust i košta ukupno 3.570 evra.

 – Od svih matičnih ćelija, u krvi pupčanika najzastupljenije su hematopoetske matične ćelije (HSCs) koje imaju sposobnost da se diferenciraju u sve ćelije krvi. HSCs igraju ključnu ulogu u obnovi i održavanju hematopoetskog i imunskog sistema. U terapijske svrhe se mogu koristiti u lečenju leukemija, limfoma, gde mogu obnoviti normalnu proizvodnju krvnih ćelija kod pacijenata koji su podvrgnuti hemioterapiji ili koji imaju teške oblike anemije.

Objašnjava da je transplantacija HSCs iz krvi pupčanika često ograničena zapreminom sakupljene krvi, odnosno da je malo verovatno da se matične ćelije iz krvi pupčanika mogu odmah primeniti, naročito kod odraslih, pa je neophodno da se propagiraju u odgovarajućim uslovima, u laboratorijama, do željenog broja koji bi omogućio njihovu terapijsku primenu.

vanja-milosevic.jpg
Dr Vanja Milošević Foto: Kurir TV

Dr Milošević: Svako dete da ima ovu mogućnost

Ginekolog dr Vanja Milošević kaže za Kurir da je uzimanje i čuvanje matičnih ćelija iz pupčanika najvažnije ulaganje u budućnost, te da bi država trebalo da nađe način da omogući da svako dete ima ovu mogućnost.
– Vi samo tokom porođaja imate priliku da dobijete te primarne, najmlađe, najpotentnije ćelije iz pupčanika, a te ćelije mogu, ne daj bože, posle, za 20-30 godina, biti iskorištene za lečenje vašeg deteta od raznih bolesti. Autoimune i krvne bolesti, leukemija su samo neke od njih. Međutim, medicina napreduje i verujem da će za 10-15 godina pomoći kod lečenja i mnogi drugih bolesti – kaže dr Milošević i ističe da je ovaj materijal jako dragocen i da bi država trebalo da nađe rešenje da svakom detetu omogući deponovanje ovih ćelija.

U krvi pupčanika postoje i mezenhimske matične ćelije (MSCs) koje se uspešno koriste za regeneraciju oštećene hrskavice i kostiju. Uz to, MSCs su imunoregulatorne ćelije koje produkuju veliki broj različitih antiinflamacijskih i imunomodulatornih molekula kojima uspešno menjaju funkciju imunskih ćelija u obolelim tkivima i organima, zbog čega su u eksperimentalnim i pilot kliničkim studijama pokazale izuzetne efekte u lečenju inflamacijskih i autoimunskih bolesti. Pored toga, one produkuju i brojne proangiogene faktore rasta kojima podstiču stvaranje novih krvnih sudova, što je posebno važno u terapiji ishemijskih oboljenja.