Trudnice koje žele da u inostranoj banci skladište matične ćelije iz krvi pupčanika moraće da podnesu zahtev Upravi za biomedicinu Ministarstva zdravlja, a prikupljanju krvi će se moći da pristupe tek nakon dobijene dozvole. Procedura prikupljanja krvi se ne sme obaviti ako je trudnoća manja od 34. nedelje, a trudnici će za ovo biti potrebna i saglasnost supružnika!
Ovo su samo neke od obaveza koje propisuje Uredba o uslovima i načinu izvoza matičnih ćelija iz krvi pupčanika na zahtev pacijenta, radi skladištenja u inostranoj banci ljudskih ćelija i tkiva do formiranja takve banke u Srbiji, a koju je usvojila Vlada Srbije 11. aprila.
Budućim roditeljima, naime, svakodnevno stižu ponude raznih privatnih kompanija koje nude uslugu čuvanja matičnih ćelija izvučenih iz krvi pupčane vrpce. Čuvanje je u Švajcarskoj, Nemačkoj, Poljskoj… Vlada je donela uredbu koja preciznije reguliše njihovo poslovanje, kao i čitavu ovu oblast. Primenjivaće se propisi kojima se uređuje spoljnotrgovinsko poslovanje.
U uredbi se navodi i da specijalisti ginekologije i akušerstva ne smeju na bilo koji način uticati na odluku trudnice, odnosno budućih roditelja, u kojoj će od postojećih inostranih banaka ljudskih ćelija skladištiti matične ćelije, a zdravstvenim ustanovama u kojima se obavlja porođaj i njihovim zaposlenima se zabranjuje da oglašavaju, promovišu i reklamiraju usluge bilo koje inostrane banke.
U Srbiji ima desetak kompanija koje nude usluge čuvanja matičnih ćelija u inostranstvu. One navode da se matičnim ćelijama danas leči više od 85 bolesti i da mogu biti korisne u lečenju samog deteta ili bliskih srodnika – braće i sestara.
Prof. dr Vladislav Volarević, profesor na Fakultetu medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, koji je rangiran među 0,05 odsto najboljih naučnika na svetu u oblasti matičnih ćelija, kaže za Kurir da su matične ćelije nediferencirane ćelije koje su sposobne da se samoobnavljaju i da diferencijacijom stvaraju različite tipove ćelija i da je dobro što je Vlada precizirala uslove.
– Od svih matičnih ćelija, u krvi pupčanika najzastupljenije su hematopoetske matične ćelije (HSCs) koje imaju sposobnost da se diferenciraju u sve ćelije krvi. HSCs igraju ključnu ulogu u obnovi i održavanju hematopoetskog i imunskog sistema. U terapijske svrhe se mogu koristiti u lečenju leukemija, limfoma, gde mogu obnoviti normalnu proizvodnju krvnih ćelija kod pacijenata koji su podvrgnuti hemioterapiji ili koji imaju teške oblike anemije.
Objašnjava da je transplantacija HSCs iz krvi pupčanika često ograničena zapreminom sakupljene krvi, odnosno da je malo verovatno da se matične ćelije iz krvi pupčanika mogu odmah primeniti, naročito kod odraslih, pa je neophodno da se propagiraju u odgovarajućim uslovima, u laboratorijama, do željenog broja koji bi omogućio njihovu terapijsku primenu.
– U krvi pupčanika postoje i mezenhimske matične ćelije (MSCs) koje se uspešno koriste za regeneraciju oštećene hrskavice i kostiju. Uz to, MSCs su imunoregulatorne ćelije koje produkuju veliki broj različitih antiinflamacijskih i imunomodulatornih molekula kojima uspešno menjaju funkciju imunskih ćelija u obolelim tkivima i organima, zbog čega su u eksperimentalnim i pilot kliničkim studijama pokazale izuzetne efekte u lečenju inflamacijskih i autoimunskih bolesti. Pored toga, one produkuju i brojne proangiogene faktore rasta kojima podstiču stvaranje novih krvnih sudova, što je posebno važno u terapiji ishemijskih oboljenja.