Stotine vojnika iz Sjeverne Koreje snimljene su u vojnim bazama ruskog Dalekog istoka, pripremajući se za uključivanje u ruski rat protiv Ukrajine, prema informacijama iz Kijeva, Južne Koreje i zapadnih izvora.

Vojnici iz Sjeverne Koreje su prerušeni u Burjate i Jakute, etničke manjine iz Sibira, i oni su dio snaga od 12.000 vojnika poslatih da pomognu Rusiji u vraćanju regije Kursk, koju djelimično drži Ukrajina od avgusta, piše FT.

Ovaj kontingent predstavlja prvo raspoređivanje strane vojske u ratu otkako je ruski predsjednik Vladimir Putin naredio invaziju na Ukrajinu 2022. godine, iako je Moskva takođe tražila pomoć od svojih saveznika, uključujući Sjevernu Koreju i Iran, za isporuku oružja kao odgovor na zapadnu vojnu podršku Ukrajini.

Pomoć ruskim trupama
Pjongjang je ranije isporučivao Rusiji artiljerijsku municiju i drugo oružje, poput balističkih raketa KN-23, uz nadzor sjevernokorejskih oficira koji su poslati da prate njihovu upotrebu na frontu.

Snage iz Sjeverne Koreje su vjerovatno premale da bi značajnije uticale na tok rata, budući da bi Rusija trebala udvostručiti svoj kontingent od 50.000 vojnika u Kursku kako bi potisnula ukrajinske trupe i sprovela novi talas mobilizacije za postizanje planiranih uspjeha na ukrajinskom frontu.

profimedia0628980320.jpg
Vasyl Faievych / Panthermedia / Profimedia 

Međutim, sposobnost Sjeverne Koreje da podrži Rusiju mogla bi uzrokovati više problema Ukrajini, izjavio je Džek Vatling, viši naučni saradnik za kopneno ratovanje na Institutu Rojal junajted servises.

“Imaju prilično dobru koheziju i mogli bi pomoći Rusima koji se trenutno suočavaju s teškim izazovima u napredovanju”, rekao je Vatling.

Severnokorejska pojačanja dolaze u trenutku kada se Rusija bori da popuni svoje redove. Broj ruskih vojnika poginulih ili ranjenih u Ukrajini prešao je, navodno, 100.000. Putin izbegava dodatnu mobilizaciju zbog straha od reakcije u ruskoj javnosti.

“Olujni korpus”
Stoga se Rusija oslanja na plaćenike, a sada i na trupe iz inostranstva.

“Severna Koreja postaje novi najbolji prijatelj Rusije”, dodao je jedan od zapadnih zvaničnika.

Vojnici iz Sjeverne Koreje koji dolaze u Rusiju pripadaju jedanaestoj armiji, elitnoj jedinici poznatoj kao Olujni korpus, prema podacima Nacionalne obaveštajne službe Južne Koreje. “Ovo nisu obični severnokorejski vojnici, već oni koji su prošli naprednu obuku”, rekao je Go Mjong-hyun, viši saradnik južnokorejskog Državnog instituta za strategiju nacionalne bezbjednosti u Seulu.

dobrovolj.jpg
Printscreen YouTube 

“Ovo je dobro opremljena, visoko obučena mobilna laka pešadija.”

Severnokorejske snage će stići u trenutku kada je Rusija potisnula ukrajinsku vojsku u Kursku, smanjujući teritoriju koju Ukrajina drži na između 600 i 700 kvadratnih kilometara u oktobru, u odnosu na oko 1000 kvadratnih kilometara krajem avgusta.

Za razliku od ukrajinske linije bojišta, gdje se jedinice brane i napadaju iz utvrđenih pozicija, linija bojišta u regionu Kursk nije definisana. To znači da Rusija ne može koristiti svoje klasične metode: neprekidne napade pješadije uz snažnu artiljerijsku podršku.

Ključni razlog dolaska severnokorejskih vojnika
Ipak, Rusi koriste svoju vazdušnu nadmoć u tom području, a ukrajinske trupe su u teškoj situaciji.

“Svaki položaj i naselje su povremeno kontrole između ruskih i ukrajinskih snaga”, izjavio je Serhij Kuzan, direktor Ukrajinskog centra za bezbednost i saradnju u Kijevu.

ruski-vojnici.jpg
Ministarstvo Odbrane Rusije 

“Imamo značajne gubitke i stalnu rotaciju snaga, a s obzirom na trenutnu situaciju, borbe su prilično intenzivne”, rekao je Kuzan, koji je nedavno posjetio ukrajinske rezervne položaje nadzirući operaciju iz Sumija, odmah s druge strane granice.

Cilj Rusije je, stvaranjem pritiska na više tačaka duž linije, natjerati Ukrajinu u poziciju da zadržavanje teritorije postane neodrživo, objašnjava Vatling. “Za Ukrajinu ima stalni trošak održavanja teritorije u regiji Kursk”, dodao je.

Ovdje dolazimo do ključnog razloga raspoređivanja snaga iz Sjeverne Koreje. One bi trebale odigrati važnu ulogu u potiskivanju Ukrajinaca iz Kurska i ponovnom prebacivanju bitaka na ukrajinsku teritoriju, gdje se Ukrajina već suočava s teškom situacijom. Podsjetimo, Ukrajinci su u ozbiljnim izazovima u sve četiri regije koje je Rusija anektirala 2022. godine. Lugansk je skoro u potpunosti okupiran, dok se najteže borbe vode u Donjecku, gdje Rusi napreduju iz više pravaca.

Kimova računica
Odnosi između Moskve i Pjongjanga su se intenzivirali otkako je rat u Ukrajini započeo, a njihova saradnja se produbljuje kroz različite vojne i strateške sporazume. U junu 2023. ruski predsjednik Vladimir Putin i lider Sjeverne Koreje Kim Džong-un potpisali su sporazum o međusobnoj pomoći koji uključuje klauzulu o “trenutnoj vojnoj i drugoj pomoći” u slučaju rata.

Kroz ovaj sporazum Kim je dobio formalni okvir za podršku Moskvi, a Pjongjang je bio među prvima, zajedno sa Sirijom, koji su priznali rusku aneksiju dijela ukrajinske teritorije.

xxx01-ap-.jpg
AP/Korea News Service 

Kim Džong-un ima jasne strateške interese u ovom savezu. Prema južnokorejskom analitičaru Go Mjong-hjunu, raspoređivanje snaga iz Sjeverne Koreje u Ukrajinu moglo bi Kimu pružiti bolju pregovaračku poziciju prema Moskvi, potencijalno mu omogućavajući pristup naprednoj ruskoj vojnoj tehnologiji koja bi mogla unaprijediti sjevernokorejske raketne, svemirske i nuklearne programe. Rusija bi takođe mogla obezbijediti Pjongjangu neophodnu finansijsku i humanitarnu pomoć, kao i energente koji su izuzetno potrebni Sjevernoj Koreji usled međunarodnih sankcija.

Reakcija Južne Koreje
Aleksander Gabuev, direktor Karnegi Rusija Euroazija centra, navodi kako bi Moskva mogla dodatno nagraditi Sjevernu Koreju transferom naprednih vojnih tehnologija, kao što su dizajni raketa i tehnologija podvodnog ratovanja, te bi saradnja između ruskih i sjevernokorejskih naučnika mogla dodatno ojačati kapacitete Pjongjanga.

Ovaj savez izaziva zabrinutost u Južnoj Koreji, koja je dosad oklijevala s direktnom vojnom pomoći Ukrajini zbog straha od ruske reakcije koja bi mogla uključivati povećanu vojnu saradnju s Pjongjangom. Južna Koreja bi, suočena s ovom prijetnjom, mogla revidirati svoj stav i povećati podršku Ukrajini kao odgovor na novu osovinu Moskva-Pjongjang.

Kurir.rs/Index/Preneo: D. P.