back to top
mojatv

NAŠA MALA POBEDA UZ INFUZIJU ZA REZOLUCIJU 1244: Analiza “Novosti” – Ima li Beograd pravo na nadu posle održavanja sednice SB UN o KiM

KOLIKO god mahom zapadne zemlje pokušavale da uruše Rezoluciju 1244, koja nedvosmisleno teritoriju Kosova i Metohije tretira kao deo Srbije, njena jačina pokazala se preksinoć na sednici SB UN posvećenoj južnoj pokrajini, a zakazanoj na zahtev Beograda. Motivi ovog dokumenta provejavali su tokom rasprave, a više puta se čulo da se međunarodno pravo i odluke UN, kao i Povelja najveće svetske institucije moraju poštovati. Upravo zbog toga, zasedanje SB UN koje je naša diplomatija uspela da izdejstvuje u kratkom roku i nametne svetu temu o dešavanjima na KiM i to u trenucima kada se sve “vrti” oko rata u Ukrajini i Gazi, mora se smatrati malom pobedom naše zemlje.

НАША МАЛА ПОБЕДА УЗ ИНФУЗИЈУ ЗА РЕЗОЛУЦИЈУ 1244: Анализа Новости - Има ли Београд право на наду после одржавања седнице СБ УН о КиМ

Foto: Printskrin

Ovako bi se, ukratko, mogli sumirati utisci sa polemike na Ist Riveru, gde je Srbiju predstavljao predsednik Aleksandar Vučić. Njegov govor, u kojem je ukazao na progon nad našim sunarodnicima kojima vlast Aljbina Kurtija stvara nepodnošljive uslove za život, te dodao da je u pitanju zločin protiv čovečnosti, naši sagovornici ocenili su kao argumentovan, sa puno činjenica i bez otrovnih reči, čime je jasno stvorio sliku kako izgleda svakodnevica Srba u srcu Srbije i Evrope.

Nekadanjši ministar spoljnih poslova Vladislav Jovanović istakao je za “Novosti” da Rezolucija SB UN 1244 daje pravo veta matičnoj državi, Srbiji, da ne mogu da joj oduzmu ono što je njeno.

– Dakle, mogu da se služe raznim trikovima, dovijaju se ucenama i predlozima, igraju se rečima iz basne kao što je francusko-nemački, odnosno evropski plan o KiM, ali mi ne smemo da upadnemo u zamku. Jasno je da je 1244 dokument koji tretira KiM kao deo Srbija, ali osim njega Srbija ima još međunarodnih dokumenata na koje se poziva. Bivše republike SFRJ, a među njima i Srbija, primljene su u UN u državnim granicama novonastalih zemalja, na osnovu Badinterove komisije koja je zaključila da se te granice silom ne mogu menjati. Takođe, OEBS u dokumentu iz 1992. godine o pravima nacionalnih manjina govorio da imaju sva kolektivna i druga prava, ali ne i pravo na državu. Maksimalno mogu da dobiju neki oblik autonomije koji im matična zemlja da – objasnio je Jovanović.

On je naveo da je Vučićev govor bio činjeničan, nije provokativan, u njemu nije bilo reči samo da bi se govorilo, nije bilo skupljanja poena na emocije, a sve je to stvorilo utisak jednog argumentovanog govora i mogućnosti da se iz prve ruke čuje šta se dešava na KiM:

– Za onoga ko ne prati situaciju na KiM, posle govora je sve bilo jasno. Efektnija su obraćanja ovog tipa, nego prejake reči. Bilo je važno pomenuti međunarodno pravo, jer se ovi koji su priznali Kosovo, a pre toga ga amputirali, sada prave da ništa ne znaju i govore o dokumentima o priznanju lažne države. A, sva druga dokumenta koja sam pomenuo su starija i moraju da važe za sve.

Načelna saglasnost oko dinara

ZANIMLjIVO je da su se Istok i Zapad na sednici SB UN složili oko jednoga, a to je da je odluka o ukidanju dinara loša i da ugrožava Srbe. Ipak, dok su Rusija i Kina insistirale na tome da ona treba da bude ukinuta, zapadnjaci, a posebno Sjedinjene Američke Države, smatraju da je treba odložiti i pripremiti teren za njeno sprovođenje. To je jasno istakla i ambasadorka SAD Linda Tomas-Grinfild.

Američki stručnjak za Zapadni Balkan i profesor na Univerzitetu “Džon Hopkins” Edvard Džozef izjavio je da su Kurti i njegovi bliski saradnici sebi dali autogol zbog svoje populističke politike. On je na platformi “Iks” napisao da bi vanredna sednica SB UN o KiM trebalo da bude prekretnica u politici Prištine i da bi Kurti i saradnici trebalo da shvate da su sami sebi naneli štetu.

- Advertisement -

– Kurti je pre nego što je doneo odluku o dinaru trebalo da najpre napravi plan, a ne da uvede zabranu. To je složeno pitanje, ali jedan element je jednostavan – kosovski Srbi koji zavise od transfera ne bi trebalo da budu oštećeni. Drugo, jedini način da se oporavite od autogola je da postignete gol u protivničkoj mreži. Smanjite bezbednosne pritiske. Ozbiljno radite sa američkom ambasadom na implementaciji Ohridskog sporazuma. Pokažite svima razliku između načina na koji demokratija tretira svoje manjinske građane i autokratije koja očajnički želi da bude na vlasti. Šutiraj napred, Aljbine, ne unazad – rekao je Džozef.

Marko Blažić iz Centra za društvenu stabilnost smatra da je Vučić razobličio Kurtijeve laži.

– Cilj sednice je bio da se prikaže istina da su Srbi direktno ugroženi delovanjem Kurtija i da su to sve jednostrani potezi eskalacije situacije na terenu, sa krajnjim ciljem da se Srbi proteraju sa KiM. Predsednik Vučić je argumentovano obrazložio zašto je situacija za Srbe na KiM postala nepodnošljiva, a to je stopa rasta od preko 300 odsto etnički motivisanih napada, kao i da je 14 odsto Srba napustilo KiM. Zatim je dao i obrazloženje za dinar, da Srbi taj novac ne prebacuju džakovima, kako je to Kurti rekao, nego specijalizovana britanska agencija prevozi novac – istakao je Blažić.

Kosovo vratiti na Ist River

AMBASADOR Rusije Aleksandar Bocan-Harčenko poručio je juče da je održavanje sednice SB UN zračak nade i da pitanje južne srpske pokrajine mora da se vrati pod okrilje odlučivanja tog tela svetske organizacije.

– Nema sumnje da sednica Saveta bezbednosti predstavlja napredak, ali nije zaokret u rešavanju krize na KiM. Sada se sve kreće u jednom dobrom pravcu, o čemu smo i pričali. Kosovo mora kao pitanje za razmatranje da se zastalno vrati u SB UN. Najozbiljniji problem je što nema promena na terenu, već pogoršanja. Za nas kao osnov postoji samo Rezolucija 1244.

Podsetimo, odlukom vlasti DS pitanje KiM je 2010. iz UN prebačeno pod okrilje EU.

Najnoviji članci