Raskol u opozicijskim redovima se nastavlja. Nakon što su dvojica poslanika napustila poslanički klub Stranke slobode i pravde (SSP) koju predvodi Dragan Đilas, ozbiljne podele su primijećene i u Demokratskoj stranci (DS) Zorana Lutovca, gdje se formiraju tri različite struje. Izvori iz Kurira navode da nije iznenađujuće osipanje opozicije, s obzirom na to da su svi lideri nepopustljivi, i smatraju da će se cepanje unutar stranaka nastaviti.
Naime, poslanički klub SSP napustili su preksinoć predsednik Udruženih sindikata Srbije “Sloga” Željko Veselinović i član Predsedništva SSP Đorđo Đorđić, zbog, kako su naveli, narušenih odnosa, licemerja i neiskrenosti pojedinaca. Također, očekuje se da će im se pridružiti još nekoliko članova iz SSP, posebno s obzirom na to da su ova dvojica najavila formiranje nove stranke.
U isto vrijeme, unutar DS Zorana Lutovca dolazi do sukoba, gdje su članovi podeljeni u tri struje. Jedna od njih sabotira izbor novog rukovodstva, a unutarstranački izbori zakazani su za 14. decembar. Lutovac za novi mandat okuplja deo pristalica oko sebe, dok dio vodi Miodrag Gavrilović, dok treću grupu predvode generalni sekretar DS Dušan Kostadinović i predsednik pokrajinskog odbora za Vojvodinu Nebojša Novaković, koji sabotiraju stranačke aktivnosti.
Znak slabosti
Prema mišljenju Predraga Lacmanovića, izvršnog direktora Agencije za istraživanje javnog mnjenja “Faktor plus”, nastavak raspada opozicije nije iznenađenje.
“Ovo osipanje predstavlja znak slabosti. Ne može se primijetiti jasan kurs koji opozicione stranke slijede. Također, jasno je da su bez moći da efikasno utiču na političku scenu. Ova situacija također pokazuje da opozicija ne zna kako da se suprotstavi trenutnoj vlasti, odnosno na koji način da konstruktivno kritikuju vlast”, smatra Lacmanović.
Naglašava i to da postoji mnogo stranaka i lidera opozicije, što otežava njihovo objedinjavanje i opstajanje. Očekuje se nastavak cepanja unutar stranaka.
“Kada bi se svi spojili, možda bi mogli predstavljati pravu opoziciju na političkoj sceni. Međutim, egocentrični pristup lidera otežava postizanje kompromisa i kvalitetno ujedinjenje. Trenutno su previše fragmentirani i veliki broj članova postaje demotivisan”, zaključio je Lacmanović.
Nastavak trendova
Razjedinjavanje opozicije ne iznenađuje ni izvršnog direktora Cesida Bojana Klačara.
“Ovo su nastavljanje trendova koji su prisutni od 2014. godine, ali su se intenzivirali u poslednjim godinama. One su obeležene slabim internim mehanizmima unutar opozicionih stranaka, gdje se svaki politički sukob završava formiranjem nove političke organizacije. Ovo nije pozitivan trend i ukazuje na probleme s unutrašnjom demokratijom unutar stranaka, kao i na nedostatak spremnosti za kompromise i timski rad među osnivačima novih stranaka”, izjavio je Klačar.
Kurir.rs
Izvor: Kurir.rs/MojaTV.rs