back to top
mojatv

Saveti za kuvanje: Kada i koliko bi trebalo soliti različita jela?

U drevnom Rimu so se toliko cenila da se koristila za plaćanje. Istorijski gledano, vrednost soli proizlazi iz njene sposobnosti da konzervira hranu. Venecija je danas možda poznata po svojim kanalima, ali ona je upravo zbog trgovanja sa solju postala uticajna evropska sila do kraja 13. veka.

Supermoćna so

So ne samo da daje slani ukus hrani nego i utiče na druge ukuse – smanjuje gorčinu i naglašava slatkoću. Jedna od supermoći soli je i u tome da sprečava lepljenje testenine tokom kuvanja, piše Punkufer.

Ako se doda u vodu za blanširanje povrća, ono će zadržati veću količinu hranjivih materija. Šta još može so? Može biti tajna ukusne kajgane jer sprečava čvrsto vezivanje proteina i istiskuje vodu, pa jaja neće biti gumenasta.

U mokroj ili suvoj marinadi so pomaže mesu da zadrži vlagu; u slučaju ćuretine ili piletine takođe doprinosi stvaranju hrskave kožice. So je odavno cenjeni konzervans, kao i važan element za fermentiranje hrane. Ključna je u pečenju hleba i poslastica.

Šta ako presolimo jelo?

Previše ili premalo soli lako može upropastiti jelo, no kako znati koliko je dovoljno – i šta učiniti ako smo hranu presolili? Ako kuvate varivo ili neko ukusno jelo na kašiku, a prstohvat soli se slučajno pretvori u kašiku, nemojte očajavati. Presoljenu supu, varivo ili neko drugo jelo možete spasiti pomoću ovih trikova.

Kada dodati so?

Dobro je znati da se so različito ponaša zavisno od trenutka u kojem je dodajete u jelo. Ako je dodate na početku, izvući će tečnost iz namirnica. Zbog toga, na primer, solimo salatu od kupusa unapred – kako bi s viškom vode otišla i nepoželjna gorčina. Neke vrste hrane treba soliti pri kraju kuvanja: na primer, pasulj i leblebije najbolje je kuvati u nezasoljenoj vodi kako bi opna bila mekana te ih tek pri kraju posoliti.

Takođe, ako želite da meso ima hrskavu kožicu, nemojte da zaboravite da ga posolite pre termičke obrade. Ako pripremate piletinu, pospijte malo soli po koži bataka, karabatak i belog mesa pa ostavite meso u frižider oko pola sata. So će pomoći s isušivanjem kože i olakšati postizanje savršene hrskavosti nakon termičke obrade.

O tome da li bi trebalo soliti meso ili ne pre stavljanja na roštilj mišljenja se razlikuju, ali većina kuvara slaže se u tome da je mleveno meso dobro posoliti pre pečenja, a vrhunske komade nakon sklanjanja s vatre.

Kako pečurke ne bi bile gumaste ili žilave, nemojte ih soliti na početku kuvanja. Kako bi fini sokovi ostali u pečurkama, zbog čega će biti sočnije, solite ih pred kraj kuvanja.

Koliko soliti?

  • Prilikom pripreme testenine na 1 litar vode za kuvanje dodajte otprilike 1 kašiku soli
  • na 500 g sirovog mesa bez kostiju ide 1,5 do 2 kašičice soli
  • na 500 g brašna za testo ide 1 kašičica soli
  • na 1 litar supe ili umaka ide 1 kašičica soli
  • za vodene marinade, odnosno salamure za meso računajte da se dodaje 50 do 75 grama soli na litar vode
  • na 500 ml tečnosti za kuvanje žitarica dodajte kašićicu soli
  • na 750 ml tečnosti za kuvanje povrća dodajte 1 kašičicu soli

Koliko soli je opasno?

Prevelika količina soli odjednom štetna je za zdravlje, a u nekim količinama može biti dovesti i do smrti.

Smrtonosna doza je oko 0,5 do 1 g soli po kilogramu telesne težine – to znači da bi osoba teška 70 kg, morala da konzumira od 35 do 70 g soli. Oni koji imaju problema s bolestima srca, bubrega ili jetre trebalo bi da smanje so u ishrani, a redovno uzimanje prekomerne količine soli i te kako šteti zdravlju.

- Advertisement -

Najnoviji članci