SRBIJA U ČETVRTFINALU EVROPSKOG PRVENSTVA! Revanš za pamćenje, vaterpolo rapsodija “delfina” u Zagrebu!

Vaterpolo reprezentacija Srbije ne samo da je izvela revanš za bolnu eliminaciju sa prethodnog šampionata “starog kontinenta” već je pobedom nad Francuskom u Zagrebu izborila četvrtfinale Evropskog prvenstva – konačan rezultat, posle vrlo interesantnog meča, glasio je 14:10 za “delfine”.

СРБИЈА У ЧЕТВРТФИНАЛУ ЕВРОПСКОГ ПРВЕНСТВА! Реванш за памћење, ватерполо рапсодија делфина у Загребу!

Screenshot: RTS

Iako su francuski vaterpolisti u uvodnom delu takmičenja izgubili i od Crne Gore (19:20 posle peteraca), i od Hrvatske (7:12) i od Španije (6:9), protiv Srbije su zaigrali kao u transu, želeći da ponove trijumf kojim su eliminisali istog rivala pre godinu i po dana.

I, išlo im je prilično dobro, jer su posle uvodnih prednosti srpske selekcije, napravili preokret i, nakon 3:1, poveli sa 3:4. Mandićev i gol Nikole Jakšića prviremeno su vratili vođstvo “delfinima”, ali su iskusni igrači kojima “diriguje”, istina kao “pomoćnik selektora” legendarni hrvatski vaterpolista Vjekoslav Kobešćak, iznova poveli. No, tih 5:6 na semaforu kao da je razljutilo naše reprezentativce.

Na “prelazu” iz druge u treću deonicu oni su dali tri gola u nizu (Mandić, Drašović, Ubović), ali ni tih 8:6 nije “umirilo” Francuze. Sa iskustvom pobede nad Srbijom na velikom takmičenju, a osetivši da iznova “mogu” da igraju protiv ovog rivala, krenuli su na sve ili ništa.

Ispostavilo se da ih je čekalo “ništa”, što se na ovoj utakmici na francuskom pisalo “Branislav Mitrović”. Jer, 38-godišnji Novosađanin je sa čak 11 odbrana do 20. minuta potpuno obeshrabrio rivale, a podigao nivo samopouzdanja sopstvenoj ekipi, što je bilo od ključne važnosti pred poslednju deonicu.

U njoj je nervozni rival ulazio iz greške u grešku, a kako je i Mitrović nastavio sa bravurama, i njegove kolege održavale visoku preciznost, prednost je rasla. Kada je semafor pokazao prvi put +4, bilo je jasno i ko ide dalje.

Naredni rival ekipe selektora Uroša Stevanovića biće niko drugi do “večiti rival”, svetski prvak, a meč Srbija – Mađarska igra se u petak od 15 časova.

Osmina finala Evropskog prvenstva u vaterpolu 2024

Francuska – Srbija 10:14 (2:3, 4:3, 1:3, 3:5)

Francuska: Hovanisjan, Sodadije 1, Krusila 1, Bue 2, Kaš 1, Verno 3, Marion-Verno, Bjorš, Maruki, Bodegas 1, Vanpeperstaet, Živković 1, Fontani
Srbija: Filipović, Mandić 4, S. Rašović, Ranđelović, Milojević, Radulović 1, Drašović 4, N. Jakšić 3, Vico 1, Ubović 1, P. Jakšić, V. Rašović, Mitrović

SRBIJA U ČETVRTFINALU EVROPSKOG PRVENSTVA! Revanš za pamćenje, vaterpolo rapsodija "delfina" u Zagrebu!
Radost srpskih vaterpolista u drugom poluvremenu meča osmine finala Evropskog prvenstva sa Francuskom / Screenshot: RTS

KRAJ! Srbija – Francuska 14:10

31′ – Brane se Srbi, ali brane se i njihovi rivali. Još minut do kraja…

30′ – Radomir Drašović daje četvrti gol, Srbija vodi sa pet razlike – 14:9!

30′ – Odlična odbrana srpskih vaterpolista u situaciji kada su Francuzi posle tajmauta želeli da s igračem više priđu na “-3”. Izuzetno važna odbrana Srbije, možda i odlučujuća. Još dva minuta do kraja.

29′ – Lepa akcija Francuza u situaciji 6 na 6, Sodadije daje prvi gol na ovom meču i to iz okreta, 13:9 je za Srbiju.

28′ – Nova dobra odbrana “delfina”, novi kiks “trikolora” – lopta za Srbe… i gol Marka Radulovića sa distance! Čak 13:8 posle prvog pogotka Radulovića na ovom meču, a 13. na Evropskom prvenstvu čiji je trenutno najbolji strelac.

27′ – Daju gol Francuzi, ali daje odmah i gol Nikola Jakšić, kapiten Srbije – 12:8!

26′ – Brani Mitrović, a na drugoj strani Dušan Mandić ne čeka da se “raščisti” bazen posle novog isključenja rivala – daje gol za velikih +4 u korist Srbije!

25′ – Igra sa dva centra donosi plod u vidu isključenja jednog francuskog igrača, a onda je pogrešio i Kaš, koji je takođe poslat van bazena. A tako nešto Srbi ne ispuštaju – Nikola Jakšić daje gol za 10:7!

25′ – Francuzi su očigledno nervozni jer su ispustili prednost, iskusni Bodegas pravi prekršaj u napadu.

25′ – Počela je poslednja deonica.

Kraj treće četvrtine, Srbija pred poslednjih osam minuta ima dva gola razlike, 9:7 je.

23′ – Gol! Radomir Drašović za 9:7! Opet dva razlike za Srbiju koja je, podsetimo, sredinom prošle četvrtine gubila sa 5:6.

23′ – Greške Francuzi u napadu, loše je dodavanje bilo, a Srbija organizuje kontru, mladi Milojević je fauliran i biće to peterca za Srbiju!

22′ – Ubović se nadao da će biti dosuđen prekršaj nad njim, no arbitri kažu “lopta je za Francusku”. Još manje od dva minuta do kraja treće deonice.

21′ – Čak 11. odbrana Branislava Mitrovića! Sa igračem manje spasava Srbiju ovaj 38-godišnji Novosađanin, Krusila nije uspeo da ga savlada. Lopta za “delfine”.

20′ – Srpski vaterpolisti su brzopleto organizovali svoju akciju, a rival to nije iskoristio jer je Mitrović umirio još jedan njihov pokušaj. Novi posed za Srbiju… Ali, kratkotrajan, jer se desio loš, previše brz šut iz ne baš izgrađene pozicije.

19′ – Sreća po Srbiju, Vico kasni u povratku u odbranu, a kontra Francuza nailazi na nedovoljno dobar šut Duja Živkovića, Hrvata koji igra za “trikolore”. Ostaje +1 za naše.

18′ – Bue izuzetno snažno i precizno štuira sa leve strane, u situaciji s igračem više, i Francuska prilazi na 8:7.

18′ – Posle faula Francuza u napadu, onaj koji su napravili u odbrani bio je za isključenje Vernoa. Iznudio je to Nemanja Ubović, a upravo je on i dao gol, Srbija vodi sa dva razlike – 8:6! Podsetimo, Francuzi su u 14. minutu vodili sa 5:6. Tajmaut traže “trikolori”.

17′ – Gol! Drašović donosi prednost Srbiji na startu treće deonice – 7:6. Izuzetan “nizak” šut u donji levi ugao.

Kraj poluvremena, i to uz gol Dušana Mandića za 6:6! Kakvih 16 minuta u Zagrebu… Nestvarna utakmica!

16′ – Naši nisu iskoristili situaciju s igračem više, izblokiran je šut, a onda 21-godišnji Verno loše šutira, pa Srbija ima poslednji napad…

16′ – Prekršaj nad Nikolom Jakšićem i isključenje Francuza, no poslednjih 50-ak sekundi prvog poluvremena odigraće se posle tajmauta.

15′ – Mandić je iz okreta probao da izjednači, no njegov udarac s desnog krila nije bio precizan. A onda Mitrović brani šut rivala pa Srbija pred istek pretposlednjeg minuta druge deonice kreće u napad.

14′ – Bodegas je iznudio isključenje Vica, “trikolori” s igračem više potom daju gol jer je sa osam metara Toma Verno bio izuzetno precizan – 5:6 za Francusku.

14′ – Dobra odbrana Francuza, ponovo. Radulović je blokiran, probao je sa distance na samom kraju vremena za napad, a onda Francuzi pogađaju stativu, no opet osvajaju loptu.

13′ – Duje Živković, Splićanin koji od prošle godine igra za reprezentaciju Francuske, daje gol sa desnog krila u situaciji s igračem više i ponovo je nerešeno. Kakva utakmica…

12′ – Nikola Jakšić daje gol za 5:4! Preokret Srbije, nakon što je Vico iznudio isključenje Vernoa, a onda je Jakšić maestralno nadmudrio golmana Fnatanija i vratio prednost “delfina”.

11′ – Srećom po Srbe, njihova nova neopreznost u napadu nije donela pogodak Francuske, jer su u kontri “trikolori” loše dodali loptu, što je Dušan Mandić iskoristio da na drugoj strani terena lobom donese 4:4!

Dušan Mandić postiže gol za 4:4 na utakmici Srbija – Francuska / Screenshot: RTS

10′  – Požurili su naši u situaciji sa igračem više u napadu, pogrešili pa su sada na učinku 2/4 u takvom odnosu snaga. A odmah na drugoj strani – opet su naši zaradili isključenje, što koristi iskusni Igo Krusila da donese prednost Francuskoj, koja vodi sa 3:4!

9′ – Ubović je pogrešio, ušao je u prostor od dva metra do suparničkog gola, pa je lopta oduzeta Srbiji. A Francuzi su iznudili isključenje Viktora Rašovića i to iskoristili da izjednače, Bue je strelac – 3:3.

Kraj prve četvrtine, Srbija ima gol prednosti – 3:2.

8′ – Radulović je izvrsnim “driblingom” pobegao odbrani rivala, bio fauliran, no Jakšić nije iskoristio igrača više, a potom je usledila kontra Srbije, u kojoj je sa distance probao da savlada golmana Francuske Radulović – a to nije uspeo. Na drugoj strani terena, Branislav Mitrović je i četvrtu odbranu zabeležio.

7′ – Dva uzastopna ofanzivna prekršaja, pa Francuska ima priliku za novi napad. I to sa igračem vše, jer je Petar Jakšić isključen zbog faula u tranziciji. Mišel Bodegas to koristi da postigne pogodak – 3:2.

7′ – Radomir Drašović daje gol, 3:1! Ubović je iznudio isključenje Francuza, a Srbija odmah to iskoristila da uveća prednost.

6′ – Raduloviću je sviran faul u napadu, pa Francuska ima novu priliku. A nju ne uspevaju da sa distance iskoriste, jer je Mitrović ostvario treću odbranu. A kako je usledila još jedna akcija rivala Srbije, nju je zaustavila odlična blokada od strane srpske odbrane.

5′ – Dobra odbrana Srba (nova, druga uzastopna u pozicionom napadu rivala), ali onda faul u napadu, pa prvo isključenje “delfina” – Dušan Mandić mora da napusti igru. A onda Toma Verno realizuje peterac, 2:1 je sada za Srbiju.

4′ – Nemanja Vico – 2:0! Iznudio je isključenje suparnikog igrača, a onda iskoristio asistenciju s levog krila da “skok-šutem”, da se uslovno tako izrazimo jer se radi o sportu u vodi – ali je zaista “odskočio” daleko iznad rivala naš reprezentativac, dao gol kod “dalje” stative.

3′ – Posle dobre odbrane naših, Rašović po drugi put pogađa prečku i to na mestu gde se spaja sa stativom. Srećom po “delfine”, 38-godišnji Branislav Mitrović izvrsno brani šut Francuza. A kako su “trikolori” dobili novu priliku, opet su šutirali – i opet im je golman Srbije odbranio.

2′ – Kapiten Nikola Jakšić je iznudio peterac. Penal je izvrsno izveo Dušan Mandić, Srbija vodi!

Dušan Mandić posle gola Francuzima u osmini finala Evropskog prvenstva / Screenshot: RTS

1′ – Prečku pogađaju i Francuzi.

1′ – Strahinja Rašović je pogodio prečku gola rivala.

1′ – Utakmica je počela! Srbija je osvojila loptu i imaće prvi napad.

Srbija i Francuska čekaju početak osmine finala na Evropskom prvenstvu u vaterpolu, u Zagrebu / Screenshot: RTS

18.25 – Intonirana je himna Srbije. Sledi francuska, a onda i meč.

Uoči meča

DAN D za „delfine“. Vaterpolisti u osmini finala 36. prvenstva Evrope igraju u Zagrebu sa Francuskom. Za Nikolu Jakšića i drugove to je najvažnija utakmica na šampionatu, na kojem imaju velike ambicije. Ali pre toga sinoć su morali da u poslednjem kolu grupe C druge divizije odmere snage sa nejakom Maltom – 21:4 (5:0, 6:1, 5:1, 5:2).

– Vidi se po rezultatima da ne pripadamo ovoj donjoj grupi. Sada je na nama da se u utakmici sa Francuskom vratimo u top osam u Evropi. Spremali smo se za taj meč. Nadam se da smo spremni… Francuzi imaju određen sistem, drže se toga. Golman je odličan, centri takođe, za oba tima je to pravi finalni meč – naglasio je za sajt VSS selektor Uroš Stevanović.

Srbima je duel sa Maltežanima, koji su igrali bez kažnjenog Karilja i trojice bolesnih igrača, poslužio kao jači trening, da isprobaju neke taktičke varijante, ali i da se napadači raspucaju. Mada je teško motivisati se protiv dosta slabijeg protivnika, naši su se trudili da igraju jako, odgovorno i sada im sledi trenutak istine.

„Delfini“ su od prvog dana priprema isticali da za njih šampionat počinje od osmine finala. I ne pomišljaju da misle na četvrtfinale i na Mađare. Jer na poslednjem Evropskom prvenstvu u Splitu dobro su se opekli, doživeli šokantan poraz od Francuza (9:10) i na kraju se kući vratili kao deveti. Taj 4. septembar 2022. dugo neće da zaborave, ali zato imaju priliku da se revanširaju „trikolorima“.

– Želja da se revanširamo za Split nije mač sa dve oštrice. Sigurno je da smo motivisaniji da pokažemo da to nije realno stanje stvari. Bilo je iz ovog sastava igrača koji su bili na toj utakmici, znaju šta može da nas očekuje i kako treba da pristupe igri – podvukao je Stevanović.

Francuzi su dosta napredovali u poslednje dve godine, na Svetskom prvenstvu u Fukuoki bili su šesti, u četvrtfinalu tada umalo nisu iznenadili Špance (6:7). U Dubrovniku su pokazali da su neugodan protivnik, bez obzira na to što su izgubili od Crne Gore (19:20 posle peteraca), Hrvatske (7:12) i Španije (6:9).

– Vidi se veliki uticaj pomoćnika Vjekoslava Kobešćaka. Igraju kao Jug, posebno u odbrani i naročito sa igračem manje. Znaju se lideri, Kruzija, Marzuki, sada je tu Bodegas. Tu je golman Fontani, iskusni su, u naletu – primetio je član stručnog štaba Stefan Ćirić.

BONUS VIDEO: Sportski skandal koji je ušao u istoriju