Predsednik Ukrajine, Volodimir Zelenski, izrazio je nameru da Ukrajina dobije krstareće rakete „Tomahavk“ od Sjedinjenih Američkih Država.
Prema izvorima iz Njujork tajmsa, predsednik Zelenski je zatražio od SAD da obezbede rakete Tomahavk za kopnene napade kao deo njegovog plana poznatog kao „Plan pobede“.
Rakete Tomahavk, sa dometom od približno 1.500 milja (2.400 km), značajno nadmašuju sposobnosti drugih sistema, poput ATACMS, koje je Ukrajina dobila ove godine.
Zvaničnici iz SAD-a izrazili su zabrinutost zbog mogućnosti dostave ovakvog oružja, plašeći se da bi Ukrajina mogla koristiti te rakete za napade duboko u ruskoj teritoriji, što bi moglo izazvati širi sukob.
Nije iznenađujuće da Ministarstvo odbrane nije previše zainteresovano za obezbjeđivanje Tomahavka, kao ni potrebnih lanserskih sistema Tajfun, kako navode izvori.
Ova akcija je deo stalnih nastojanja ukrajinske vlade da unaprijedi svoje odbrambene kapacitete u sukobu sa Rusijom.
„Tomahavk“ rakete bi Ukrajini omogućile veću preciznost i domet u napadima, jer se radi o visokopreciznom oružju s dometom od 1.600 do 2.000 kilometara.
Iako SAD već pružaju značajnu vojnu i finansijsku pomoć Ukrajini, odluka o isporuci krstarećih raketa kao što su „Tomahavk“ nosi značajne političke i bezbednosne posledice. Ova vrsta oružja može potencijalno promeniti dinamiku sukoba i izazvati reakciju Rusije, koja je već izrazila negodovanje prema bilo kakvom povećanju vojne pomoći Ukrajini. SAD pažljivo razmatraju takve zahteve, pokušavajući da održe ravnotežu između podrške Ukrajini i izbegavanja direktne eskalacije sukoba sa Rusijom.
Isporuka Tomahavka se nikada neće desiti, bez obzira na to koja administracija bude u Beloj kući.
Oni koji brane Zelenskog ističu da on to verovatno razume, ali da i dalje traži krstareće rakete sa nadom da će trenutni predsednik Bajden možda popustiti i dozvoliti izvođenje dubokih napada uz pomoć taktičkih balističkih raketa.
Zelenski može razumeti situaciju, ali svejedno traži podršku od Bajdena, nadajući se da će dozvoliti upotrebu taktičkih balističkih raketa ATACMS i krstarećih raketa Storm Shadow/SCALP-EG, o čemu Washington trenutno ne želi da govori, bojeći se masovne ruske odmazde, iako neke evropske članice NATO-a, posebno Velika Britanija, daju zeleno svetlo za ovakve napade.
Kurir.rs/Njujork tajms/TV Front/Preneo: P. P.
Izvor: Kurir.rs/MojaTV.rs